Geleceğin Moda Tasarımcıları Suruç’tan yetişecek…

Değişen yaşam koşulları, teknolojideki değişim, yaşam algısındaki ve bireysel isteklerindeki farklılaşma, en çok tasarım ve moda sektöründe kendini göstermeye başladı.

Değişen yaşam koşulları, teknolojideki değişim, yaşam algısındaki ve bireysel isteklerindeki farklılaşma, en çok tasarım ve moda sektöründe kendini göstermeye başladı. 
 
Bu noktada son iki yılda; altyapı ve üst yapısıyla çevre düzenlemesi ve her geçen gün değişen çehresiyle bölgenin cazibe merkezi haline gelen Suruç’ta Belediye önemli bir projeye daha imza attı. Belediye bünyesinde kurulan SURUÇ GİTAM( SURUÇ GİRİŞİMCİLİK ve TASARIM MERKEZİ )’inde geleceğin Suruç’lu modacı, girişim ve tasarımcıları yetişecek.
 
Aligör mahallesinde inşaat çalışmalarına başlanan merkezde sona doğru geliniyor. Merkezin yapım aşamasını an be an takip eden Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan AKTAS “ Bölgede ilk kez hayata geçirilen projeyle geleceğin modacı, girişimci ve tasarımcılarının Suruç’ta yetişeceğini belirtti.
 
Suruç halkının girişimci bir ruha sahip olduğuna vurgu yapan Başkan V. Aktaş ” Vatandaşlarımıza imkân verilirse, neler yapabileceklerinin farkındayız. İlçemizde istihdama katkı sunmak, kendine has yetenekleri kabuğuna çekilmiş genç beyinleri,  ortaya çıkarmak için GİTAM( SURUÇ GİRİŞİMCİLİK ve TASARIM MERKEZİ ‘ni kurduk. “Neden geleceğin Tasarımcıları… Girişimcileri… Modacıları Suruç’tan yetişmesin. Suruç’un bundan ne eksiği var”…bu noktada hayata geçirdiğimiz proje ile merkez bünyesinde açılacak olan kurslarımızı başarıyla tamamlamak koşuluyla girişimci bir ruha sahip deneyimli gençlerimize ve kadınlarımıza kendilerini kanıtlama imkânı da sunacağız, istihdam noktasında yardımcı olmaya çalışacağız bu nedenle projemizi hayata geçirdik.  Merkezimizin inşaatı %90 oranında tamamlandı. İç dizaynı bitmek üzere olan merkezi kısa zaman içerisinde hizmete açacağız “ dedi. 
 
Moda tasarımın, toplumun her kesiminde, insanların ihtiyaç duyduğu giyimdeki yenilikçilik anlayışını karşılamak üzere oluşan tasarım alanı olduğuna dikkat çeken Aktaş “ Moda tasarımcısı dediğimizde modayı yorumlayan, kıyafet ile aksesuarlarını tasarlayarak şeklini oluşturan ve kalıbın çizimini çıkartarak üretim aşamalarına yön veren kişidir. Eğitimin amacı, kişinin ve çağın ihtiyaçlarına uygun tasarımlarla cevap veren, sektörün ihtiyaçlarına yönelik öncü fikirlerle modayı oluşturup değerlendirebilen, bilgili ve teknik becerilerle donanımlı tasarımcılar yetiştirmektir kurslarımıza katılıp başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz isterlerse moda evlerinde butik gibi alanlarda çalışabilecek, gerekirse kendiişleri bile kurabilecekler” dedi.
 
SURUÇ GİTAM( SURUÇ GİRİŞİMCİLİK ve TASARIM MERKEZİ ) Bilgisayar, Moda ve Tasarım ve Mobilya kategorilerinde Bilgisayar kursu bünyesinde (Temel Bilgisayar Kullanımı Eğitimleri, Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü), Moda ve Tasarım bölümünde (Giyim Üretiminde Temel İşlemler Kursu, Koruyucu Maske Üretimi, Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama, Kadın Dış Giysileri Dikimi, Bilgisayarda Kadın Giysi Kalıpları Hazırlama, Bilgisayar Destekli Moda Tasarımı) Mobilya bünyesinde (Bilgisayar Destekli Moda Tasarımı, Mobilya Üretim Teknikleri, Bilgisayar Destekli Mobilya Tasarımcısı, Bilgisayarlı Mobilya İç Mekân Tasarımı) kursları verilecek.
 
“Proje kapsamında tüm eğitimler yapılan bir protokol çerçevesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından sağlanacak. Tüm eğitimlerin müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı onaylıdır ve eğitimler sonrasında katılımcılara sertifika verilecektir.
 
Kurslara katılmak isteyen girişimciler başvuruları projenin http://www.surucgitam.com/online-basvuru/
adresinden  yapabilecekler.