İstanbul'dan Suruç'a uzanan iftar sofrası

ESENLER Belediyesi ile kardeş belediye olan Suruç Belediyesi, ortaklaşa iftar programı düzenledi. Kardeş belediyelerin sokak iftarına Suruç halkı büyük ilgi gösterdi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen iftar programına katılan yaklaşık 3 bin vatandaş Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Sinanoğlu ile birlikte aynı iftar sofrasında yer almanın keyfini yaşadı. Konser gösterisiyle başlayan programda Esenler Belediyesi tarafından getirilen kumanyalar dağıtıldı. Suruçlular ezanın okunmasıyla oruçlarını açtı.

“TOPLUMUMUZDA ÖTEKİ YOKTUR; TÜRK VE KÜRT KARDEŞTİR”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kardeş belediye Suruç ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün burada Ramazan bereketini Suruçlu kardeşlerimize birlikte yaşıyoruz. Biz, bu kardeşliğimizi sadece kâğıtlar üzerinde meclis kararlarıyla alınmış bir kardeşlik olmadığını, bunun gerçekten bir paylaşım ve birliktelik inşa edebilecek bir kardeşlik olduğunu göstermek için buradayız. Suruç’un gerçekten bir ekonomik, kültürel ve fiziki kalkınmasına katkı sağlayabilecek çalışmalar yapıyoruz. Suruç’taki kardeşlerimizin her birinin derdini kendimize dert görüyoruz. Her birinin sorununu kendi sorunumuz olarak görüp bunun çözülmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Maalesef Türkiye’de yıllarca kötü bir duvar örülmek, toplumun bir kesimi ötekileştirilmek istendi. Oysa bizim toplumumuzda öteki yoktur. Biz Kürt’ümüzle, Türk’ümüzle, Acem’imizle tekiz ve tek bir milletiz, bu toprakların çocuğuyuz. Biz, bu topraklarda var olmaya, yaşamaya, bu toprakların düşmanları varsa onlara karşı birlikte mücadele etmeye her zaman hazırız.”

İftar programına katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Aramızda binlerce kilometre olsa da hassasiyet budur. Bu hassasiyet şu an Suruç meydanında yaşanıyor. Bu bir gönül köprüsü ve hissedebilme olayıdır. Amaç budur ve bu da sağlanıyor” şeklinde konuştu.

“DIŞ GÜÇLER KARDEŞLERİN ARASINA FESATLIK SOKMAYA ÇALIŞIYOR”

Doğu’da yaşanan kötü olayları dış güçlerin yaptığın ifade eden Şeyhu Öztürk, şunları dile getirdi:

“Bizim burnumuzun dibinde Suriyeliler var. Orada istenmeyenlerin hepsi buraya geldi ve burada kargaşa çıkardı. Ama çok şükür ki bizim askerimiz ve polisimiz herkesin huzurunu sağladı. Kürt, Türk, Arap hepimiz birlikte yaşıyoruz. Ama dış güçler aramıza fesatlık karıştırmaya çalışıyor. Biz hepimiz kardeş gibiyiz. Buraya gelen önce korkudan ağlıyor, giden bizim gibi sıcakkanlı insanlardan ayrıldığı için yine ağlıyor. Biz devletimiz, askerimiz, polisimiz ve milletimiz ile hep birlikte kardeş gibi iftar açıyoruz.”

Türkiye’nin kardeşliğine vurgu yapan 64 yaşındaki Ali Çınar, “Buraya gelenlerin başımızın üstünde yeri var” ifadelerini kullandı.

“SURUÇ’TA YAŞAMAK ÇOK GÜZEL, SURUÇ HAYATTIR”

İftar programında yer almaktan dolayı mutlu olduğunu belirten 4 kız annesi Ayşe Yavuz, “Böyle toplum içinde iftar açmak çok güzel. Allah herkesten razı olsun. Suruç’ta yaşamak çok güzel. Ben Suruç’u çok seviyorum. Suruç hayattır” dedi.

Ramazan’ın çok güzel geçtiğini kaydeden Aziz Yavuz, Suruç’un gelip görülmesi gereken bir yer olduğunu söyledi.

Halk Eğitim Merkezi’ne öğretmen olarak atandığın söyleyen Meral Doğançiçek, “Suruçlularla hep iç içeyiz. Halk çok sıcakkanlı. Yabancı insanlara çok güzel yaklaşıyorlar. Burada ikinci yılım. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

hurriyet.com.tr